NÁŠ VÝZKUMNÝ TEAM

Mobirise

JAN ONDŘEJ

Dobrý den vážení návštěvníci, děkuji Vám, že jste zavítali na naše stránky. Jmenuji se Jan Ondřej a jsem vedoucí výzkumu metody loci na Masarykově univerzitě. 

Vystudoval jsem jednooborovou magisterskou prezenční psychologii s vyznamenáním na Masarykově univerzitě v Brně, kterou jsem zakončil zkouškou z klinické psychologie. Po ukončení magisterského vzdělání jsem nadšeně nastoupil na doktorské studium kognitivní psychologie, ve kterém jsem se chtěl zaměřit zejména na paměť.

Metodu loci, kterou zkoumám v rámci své disertační práce, jsem si nevybral jako náhodné téma. Je to technika, kterou znám od dětství a která mi mnohokrát pomohla v rámci mého studia. Pomohla také spolužákům a kamarádům, které jsem tuto metodu naučil. Nicméně i přes její užitečnost a neskutečnou efektivitu, je toto umění paměti stále poněkud ztraceným antickým fenoménem, který je v dnešní době doménou zejména různých kouzelníků a paměťových šampiónů.  Mým cílem a přáním je vrátit metodě loci její tehdejší slávu, a to tím, že přinesu vědecké podklady její efektivity, funkčnosti a zejména jakým způsobem by se dala prakticky využít ke zefektivnění studia jakéhokoli studenta, ať už na vysoké, střední nebo základní škole.

Pro více informací o mé kvalifikaci a zkušenostech viz LinkedIn. 

Mobirise

SOŇA KINTEROVÁ

Mé jméno je Soňa Kinterová a jsem studentem magisterského programu psychologie na Filozofické fakultě MUNI. Směřuji v životě do forenzní a vězeňské psychologie, avšak během bakalářského studia jsem zahořela i pro psychologický výzkum, do něhož jsem vstoupila s prací zabývající se osobností a cybersickness.

Studium po mě vždy vyžadovalo zapamatování nezměrného množství informací, a tak stále hledám způsoby, jak svou paměť v tomto úkolu podpořit. Metoda loci mě tak zaujala díky své eleganci a efektivnosti, dle mého názoru má toto téma velký potenciál a zaslouží si pozornost, kterou mu chci též věnovat. Domnívám se, že otázky metody loci jsou velice aktuální a jejich studiem si můžeme nejen usnadnit život, ale i se poučit o lidské paměti jako takové.

Mimo akademické prostředí trávím volný čas tvorbou epických prozaických textů, tedy lidštěji řečeno psaním příběhů. Také jsem nadšencem řady videoher, obzvláště těch často označovaných jako „souls-like“, ale nepohrdnu ani žánrem hack-and-slash. 

Mobirise

ANETA GRONOVÁ

Jmenuji se Aneta Gronová a jsem studentkou magisterského programu psychologie na Filozofické fakultě MUNI.
V rámci studia i ve volném čase se obecně ráda setkávám s lidmi - s neznámými lidmi, s participanty ve výzkumu nebo v rámci dobrovolnictví s těmi, kteří se právě ocitají v psychické krizi. Dlouhodobě se orientuji na oblast klinické psychologie, zároveň mě ale zajímá kognitivní psychologie a aktuální výzkum v těchto dvou oblastech.

V bakalářské práci jsem se zabývala výzkumem maladaptivního denního snění a jeho souvislostí s živostí vizuální představivosti. Právě cílené využití představivosti a vlastní kreativity mě nejvíce přitahuje na metodě loci.

Poprvé jsem si metodu vyzkoušela jako participant v prvním výzkumu Jana Ondřeje na toto téma. Tehdy mě ohromilo, jak tvořivé a zábavné může být ukládání informací do paměti. Díky navázání na konkrétní místa může být pro mnohé zároveň praktická, intuitivní a spolehlivá.

Právě pro tento potenciál metody věřím, že stojí za to ji vědecky ověřit, lépe pochopit její mechanismy a pravidla a seznámit s ní další lidi, pro které bude přínosná.

Mobirise

TOMÁŠ HUNČÍK

Zdravím všetkých návštevníkov našej stránky. Moje meno je Tomáš Hunčík, a v našom výskumnom teame zastávam pozíciu výskumníka a asistenta.

V súčasnosti som študentom bakalárskeho programu psychológie na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity. Psychológia ma fascinuje, lebo nám umožňuje hlbšie spoznať ľudskú myseľ, pochopiť prečo sme takí, akí sme, a prečo sa správame, ako sa správame. Vďaka štúdiu psychológie mám možnosť aplikovať naučené poznatky vo svojom každodennom osobnom aj profesnom živote, čo mi umožňuje lepšie riešiť problémy a komunikovať s ľuďmi.

Od začiatku môjho štúdia ma značne lákal psychologický výskum, zúčastnil som sa mnohých výskumov a som nadšený, že mám možnosť spolupracovať práve na tom najpozoruhodnejšom z nich. Metóda loci je jedinečná a impozantná cesta k nadobúdaniu nových poznatkov. Sám som metódu loci využil pri svojom štúdiu. Učenie pomocou nej prináša lepšie výsledky, je jednoduchšie, rýchlejšie a predovšetkým zábavnejšie ako obyčajné memorovanie.

Verím, že ak by študenti používali metódu loci mali by lepšie výsledky boli by šťastnejší a mali by väčší záujem o nadobúdanie nových vedomostí. A práve preto je potrebné jej vedecké preskúmanie a prípadné zdokonalenie. 

© Copyright 2023 Jan Ondrej. All Rights Reserved.

The page was started with Mobirise theme