VÝZKUM KAPACITY MÍST

SONI KINTEROVÉ

Mobirise

CO ZKOUMÁME?

Už z názvu metody loci vyplývá, že jedním z jejích základních kamenů jsou právě místa, v jejichž prostoru ukládáme ty informace, které si chceme později vybavit. Kolik informací bychom si na ně však měli ukládat? Pro budoucí výzkumy a obecně efektivní užívání metody loci je klíčovým náležité využití těchto našich skladišť. Obrazně řečeno, pakliže můžeme v jedné poličce umístit ještě čtyři další knihy, nač je dávat už do poličky druhé?

Mobirise

Abychom si zodpověděli otázku týkající se kapacity míst paměťového paláce, rozdělíme vás v rámci experimentu do celkem 4 skupin lišících se svou distribucí slov ze seznamu, jejž bude vaším úkolem si s pomocí metody loci zapamatovat.

Nejdříve otestujeme vaše paměťové schopnosti (20 minut). Poté si virtuální realitě osvojíte prostředí o 20 místech (30 minut). Následně po seznámení se s virtuálním prostředím dostanete za úkol si zapamatovat 60 slov (20 minut). Nakonec po opuštění virtuálního prostředí si tato slova zkusíte vybavit (20 minut).

Základ experimentu tedy trvá hodinu a půl, s rezervou 15 minut hodinu a tři čtvrtě. Do dvou hodin tedy budete mít hotovo! Ale co za to? V první řadě dostanete praktický návod na to, jak správně používat metodu loci. Navíc získáte zkušenost s psychologickým výzkumem, v němž si budete moci i vyzkoušet virtuální realitu. Rovněž se stanete součástí výzkumu, který buduje teoretickou bázi pro metodu loci a hledá způsoby jejího zefektivnění. Můžete s námi tak budovat poznání, které může mít praktický dopad.

Mobirise

JAK SE ZÚČASTNIT?

Výzkum je momentálně ve fázi přípravy, ale již se na něj můžete začít hlásit! Stačí kliknout na tlačítko zúčastnit se níže a budete přesměrováni na google formulář, kde se budete moci přihlásit. Na e-mailovou adresu, kterou zde zadáte, vám bude posléze poslán e-mail informující vás o podrobnostech výzkumu.

Výzkum je zcela dobrovolný a můžete z něj kdykoliv ustoupit i poté, co se do něj zapíšete. Závaznějším je až termín, na který se přihlásíte. Jelikož výzkum bude trvat minimálně rok, bude mnoho příležitostí, kdy přijít, takže kdyby vám žádný z nabízených dní nevyhovoval, stačí počkat na vypsání nových! První termíny se začnou vypisovat od října roku 2023. 

© Copyright 2023 Jan Ondrej. All Rights Reserved.

Created with Mobirise - More info