VÝZKUM KAPACITY MÍST PAMĚŤOVÉHO PALÁCE

Mobirise

CO ZKOUMÁME?

Už z názvu metody loci vyplývá, že jedním z jejích základních kamenů jsou právě místa, v jejichž prostoru ukládáme ty informace, které si chceme později vybavit. Kolik informací bychom si na ně však měli ukládat? Pro budoucí výzkumy a obecně efektivní užívání metody loci je klíčovým náležité využití těchto našich skladišť. Obrazně řečeno, pakliže můžeme v jedné poličce umístit ještě čtyři další knihy, nač je dávat už do poličky druhé?

Mobirise

Abychom si zodpověděli otázku týkající se kapacity míst paměťového paláce, rozdělíme vás v rámci experimentu do celkem 3 skupin lišících se svou distribucí slov ze seznamu, jejž bude vaším úkolem si s pomocí metody loci zapamatovat.

Nejdříve otestujeme vaše paměťové schopnosti (7 minut). Poté si virtuální realitě (výzkum lze provést i bez VR) osvojíte prostředí o 10-15 místech (10 minut). Následně po seznámení se s virtuálním prostředím dostanete za úkol si zapamatovat 60 slov (10 minut). Nakonec po opuštění virtuálního prostředí si tato slova zkusíte vybavit (10 minut). Časová rezerva činí 15 minut.

Základ experimentu tedy trvá něco kolem hodiny, záleží, jak nám to půjde, nebo jestli jste se již účastnili výzkumu Mgr. Jana Ondřeje! Ale co za to? V první řadě dostanete praktický návod na to, jak používat metodu loci. Navíc získáte zkušenost s psychologickým výzkumem, v němž si budete moci i vyzkoušet virtuální realitu, což se hodí i pro uchazeče studia psychologie – pokud informujete administrátora včas, vystaví vám potvrzení o účasti. Rovněž se stanete součástí výzkumu, který buduje teoretickou bázi pro metodu loci a hledá způsoby jejího zefektivnění. Můžete s námi tak budovat poznání, které může mít praktický dopad. 

Mobirise

JAK SE ZÚČASTNIT?

To se odvíjí podle toho, kde chcete výzkum provést. V první polovině roku 2024 se budu pohybovat v Brně i v Děčíně, kde jsou k dispozici laboratoře s virtuální realitou. Můžete si tedy zvolit tu možnost, která je vám bližší:

Pokud jste z Brna: klikněte ZDE

Pokud jste z Děčína: klikněte ZDE

Budete přesměrováni na google formulář, kde se budete moci přihlásit. Na e-mailovou adresu, kterou zde zadáte, vám bude posléze poslán e-mail (včetně odkazu na výběr termínu) informující vás o podrobnostech výzkumu.

Výzkum je zcela dobrovolný a můžete z něj kdykoliv ustoupit i poté, co se do něj zapíšete. Závaznějším je až termín, na který se přihlásíte. Jelikož výzkum bude trvat minimálně rok, bude mnoho příležitostí, kdy přijít, takže kdyby vám žádný z nabízených dní nevyhovoval, stačí počkat na vypsání nových! Většinou se objevují nové termíny před začátkem nového měsíce. 

Mobirise Website Builder
TRADER REGISTER
 • Jan Ondřej
 • IČO: 19634897
 • Pod Zámečkem 3397, 738 01, Frýdek-Místek
COLLABORATORS IN RESEARCH
 • Tomáš Hunčík: tomas.huncik@gmail.com (výzkumník a asistent)

 • Aneta Gronová: aneta.gronova@gmail.com (výzkumník a asistent)

 • Soňa Kinterová: kinterovasona@gmail.com (výzkumník a asistent)

 • Zuzana Šaldová:
 • zuzkasaldova@gmail.com
 • (asistent)

 • Eliška Hlaváčková
 • eliskahlavackova3003@gmail.com
 • (asistent)
CONTACT

janondrejpsy@gmail.com
Brno, Czech Republic

SOCIAL

AI Website Generator